RODZAJE NAPADÓW

Napady nieświadomości
Oto typowa historia: „Franek ma 7 lat od pewnego czasu nauczyciel zwrócił uwagę rodzicom, że Franek podczas zajęć szkolnych zapatruje się, mimo kilku krotnych wezwań nauczyciela nie reaguje , trwa to koło 20 sek. i Franek zachowuje się normalnie jak wcześniej”
Ten rodzaj napadu przypomina zapatrzenie się, podczas tego napadu padaczki świadomość i czucie jest upośledzone, chorzy zazwyczaj nie zdają sobie sprawy o napadzie, nie ma też żadnych zwiastunów takiego napadu padaczki. Dodatkowym zwiastunem napadu może być mruganie oczami lub niewielkie drżenie ust i rąk. Najczęściej występują one u dzieci w wieku od 4-14 lat u których zauważono prawidłowy rozwój i inteligencję. Większość z nich mija do 18 roku życia. Jednak są przypadki padaczki ,że napady nigdy nie ustępują. Tych napadów może być nawet do kilkudziesięciu dziennie i średnio nie trwają więcej niż 10 sek. zaczynają się i kończą nagle.


Napady miokloniczne
Są to krótkie szarpnięcia, wywołane nagłym skurczem mięśnia lub grupy mięśni. Skurcz ustępuje praktycznie od razu, nie ma się nad nim kontroli. Nawet u ludzi bez padaczki mogą występować skurcze miokloniczne, które zdarzają się najczęściej podczas snu lub tuż przed zaśnięciem. U chorego na padaczkę napady te najczęściej występują tuż po przebudzeniu, skurczy może być kilka w ciągu krótkiego czasu zdarza się też ,że jest tylko jeden.
Napady miokloniczne występują w różnych zespołach padaczkowych i przybierają różne formy:
  • młodzieżowa padaczka miokloniczna : napady zwykle obejmują szyję, ramiona i górną część ramion. U wielu pacjentów napady najczęściej występują wkrótce po przebudzeniu. Zwykle zaczynają w okresie dojrzewania lub czasem we wczesnym okresie dorosłości u ludzi z normalnego zakresu inteligencji. W większości przypadków te napady mogą być dobrze kontrolowane za pomocą leków, ale muszą być kontynuowane przez całe życie.
  • Lennox Gastauta : w zespole tym mogą występować różne typy napadów w tym również miokloniczne, te zazwyczaj obejmują szyje, ramiona, barki i często twarz. Mogą być bardzo silne i są trudne do opanowania.
  • Progresywna padaczka miokloniczna: rzadko występująca padaczka, objawiająca się napadami mioklonicznymi na przemian toniczno-kloniczne, cechuje się opornością na leki z wiekiem stan pacjenta się pogarsza głównie umysłowo.


Napady miokloniczne są łatwe do zidentyfikowania jednak występują w kilku rodzajach padaczek dlatego rokowania są zależne od konkretnego zespołu. Jak już wspomniano mogą występować u ludzi zdrowych.




NAPADY ATONICZNE
O to typowa historia: „Andrzej nagle upada na ziemię często uderza głową o podłogę boję się, że zrobi sobie jakąś krzywdę, nawet jak jestem przygotowana nie daje rady go przytrzymać jego ciało jest wiotkie”
Jest to napad wyłączenia mięśni początek napadu objawia się zamknięciem oczu opadnięciem głowy osoba często opada na ziemię. Mózg w chwili napadu przestaje wysyłać sygnały dla mięśni trwa to około 15 sek. osoba jest świadoma. Ten rodzaj napadów często rozpoczyna się w dzieciństwie i może trwać przez całe życie. Osoby te często nabywają się urazów dlatego decydują się na dodatkową ochronę np. kask na głowie.


NAPADY TONICZNE
O to typowa historia: „Marek nagle podnosi do góry ramiona jego twarz ma dziwny grymas jak by ktoś ciągną go za policzki, czasami doprowadza go do upadku, gdy zdarzają się kilka po sobie Marek jest bardzo zmęczony i kładzie się spać
Napady te trwają około 20 sek. zwykle objawiają się napięciem mięśni wygląda to jak gwałtowne ruchy usztywniające np. kończyny, doprowadza to często do upadku ale nie tak nagłego jak w przypadku napadów toniczno-klonicznych. Świadomości chorego bywa zachowana. Napady te występują szczególnie często u ludzi, którzy mają zespół padaczki zwanego Lennox – Gastauta, ale mogą wystąpić u każdego. Toniczne napady zespołu Lennoxa-Gastauta mogą być trudne do opanowania w czasie. Niektórzy pacjenci nie osiągnąć dobrych wyników leczenia.


NAPADY KLONICZNE
(Clonus) oznacza szybki i nagły skurcz i rozkurcz mięśnia. Jest to rytmiczne szarpanie rąk i nóg chorego. Same napady kloniczne występują rzadko, najczęściej są to napady toniczno-kloniczne. Napady kloniczne mogą pojawiać się w różnym wieku w tym u noworodków. Krótkie i nie częste napady kloniczne zwykle ustępują po pewnym czasie inne wymagają długotrwałego leczenia. Czasami drżenia u niemowląt wywołane np. płaczem mogą wyglądać podobnie do napadu, w przypadku takiego zachowania zmiana pozycji dziecka powoduje zanik drżenia, w taki przypadku mówimy o dziecku przerażonym nie mamy do czynienia z napadem. 

NAPADY TONICZNO-KLONICZNE
O to typowy opis rodzica: „Te napady mnie przerażają one trwają tylko minutę lub dwie, ale wydaje się to wiecznością można często przewidzieć ,że Michałek będzie mieć napad, ponieważ zachowuje się nieswojo. Zaczyna się to nienaturalnym krzykiem. Potem pada, i każdy mięsień zdaje się być aktywny, zęby zaciska. Jest blady, a potem lekko niebieskawy. Wkrótce, ramionami i górną częścią ciała zaczyna szarpać, a nogi pozostają bardziej lub mniej sztywne. To najdłuższa część napadu. Wreszcie zatrzymuje się i zapada w głęboki sen”.


Napady te trwają od 1 do 3 minut te dłuższe około 5 minut wymagają pomocy lekarskiej. Podczas napadu chory może nie oddychać. Gdy występują jeden po drugim, mamy do czynienia ze stanem padaczkowym który jest groźny dla życia ludzkiego. Ten typ napadu wygląda tak jak większość osób sobie to wyobraża słysząc słowo padaczka. Napad składa się z dwóch faz jak nazwa wskazuje, pierwsza toniczna powoduje napięcie wszystkich mięśni ciała i zesztywnienie chorego następnie pojawiają się drgawki całego ciała. Napadowi towarzyszy krzyk ślinienie krew z ust ponieważ może dojść do przygryzienia języka. Na twarzy pojawia się zasinienie. Osoba traci przytomność i upada na ziemię. Brak kontroli nad potrzebami fizjologicznymi, osoba ta odzyskuje świadomość powoli i jest zmęczona często zasypia głęboko oddychając. Napady te są łatwe do rozpoznania zdiagnozowania u niektórych zapisy EEG mogą być w normie. Pojawiają się w każdym wieku. Ten rodzaj napadów z reguły dobrze reaguje na leki.


NAPDADY CZĘŚCIOWE PROSTE
Różnią się i u każdej osoby może on wyglądać inaczej, zależy to od rodzaju uszkodzenia mózgu i miejsca uszkodzenia. Jednak prawie wszystkie napady mają jedną cechę wspólną. Większość chorych na padaczkę pamięta przebieg napadu i rozpoznaje jego początek.
Opis”
  • "Jest to ciśnienie, które rozpoczyna się w żołądku, a potem wznosi się do mojej klatki piersiowej i gardła. Gdy osiągnie moją pierś, czuję nieprzyjemny zapach czegoś spalonego. Jednocześnie czuję lęk."
Napady trwają z reguły około 2 minut, lekarze często dzielą je na kategorie w zależności od rodzaju objawów doświadczeń osoby:

Napady silnikowe:

Te powodują zmiany w aktywności mięśni. Na przykład, takie jak zaburzenia ruchów szarpnięciem palca lub usztywnienia części ciała. Ruchy te mogą przemieszczać się, po jednej stronie korpusu (naprzeciwko dotkniętym obszarze mózgu) lub po obu stronach rozszerzenie. Inne przykłady to: osłabienie, które może zmienić mowę i skoordynowane działania, takie jak śmiech lub automatyczne ruchy rąk. Osoba może lub nie być świadoma ruchów.

Napady czuciowe:

Powodują one zmiany w jednym z zmysłów Np. czuć zapach który nie istnieje, słyszeć kliknięcie, dzwonienie lub głos, uczucie "mrowienia" lub drętwienie. Ataki mogą nawet być bolesne dla niektórych pacjentów. Mogą czuć się tak, jakby unosiły się w kosmosie. Mogą mieć halucynacje wzrokowe, widzenie rzeczy, które nie istnieją (plamka światła, scena z ludźmi). Mogą również wystąpić iluzje-zakłócenia prawdziwych doznań. Na przykład, może uważają, że zaparkowany samochód porusza się dalej.

Autonomiczne napady:

Te powodują zmiany w tej części układu nerwowego, który automatycznie kontroluje funkcje organizmu. Te wspólne napady mogą zawierać dziwne i nieprzyjemne uczucie w żołądku, klatki piersiowej lub głowy, zmiany w częstości akcji serca lub oddechu pocenie się; lub gęsią skórkę.

Psychic napady:

Mogą mieć problemy z pamięcią, mową, niemożność znalezienia właściwego słowa lub kłopoty ze zrozumieniem mowy lub pisma. Mogą nagle poczuć emocje jak strach, depresja, czy szczęścia, bez zewnętrznej przyczyny. Niektórzy mogą odczuwać, że są one poza ich ciała lub może mieć uczucie deja vu ("Byłem przez to przed").

NAPADY częściowo złożone

Ataki te zwykle zaczynają się w małym obszarze płata skroniowego lub płata czołowego mózgu. Mogą obejmować inne obszary mózgu, które wpływają na koncentrację i świadomość. Więc chociaż oczy są otwarte i mogą one ruchy, które wydają się mieć cel, w rzeczywistości "Nikt nie jest w domu." Jeśli objawy są bardzo subtelne, inni ludzie mogą myśleć, człowiek jest tylko marzyć.
Niektórzy ludzie mogą mieć tego rodzaju napady nie zdając sobie sprawy, że coś się stało. Ponieważ zajęcia może wymazać wspomnienia zdarzeń tuż przed lub po nim, jednak zaniki pamięci może być problem.
Niektóre z tych napadów (zazwyczaj te zaczynające się w płacie skroniowym) zacząć od prostego przejęcia częściowej. Zwany także aura, to zajęcie ostrzeżenie często zawiera dziwne uczucie w brzuchu. Wtedy człowiek traci świadomość i patrzy tępo. Rzadziej, ludzie mogą powtarzać słowa lub frazy, śmiać się, krzyczeć, czy płakać. Niektórzy ludzie robią rzeczy podczas tych napadów, które mogą być niebezpieczne lub kłopotliwe, takich jak rozbieranie się. Napady te może mnieć każdy są jednak bardziej prawdopodobne w przypadku uszkodzeń mózgu.