LECZENIE

Około 80 % chorych na padaczkę prawidłowo reaguje na leki. Przerwanie napadów będzie celem nadrzędnym każdego neurologa. U pacjentów z reguły podaje się jeden lek którego dawki są dobierane indywidualnie. U ludzi chorych na padaczkę lekooporną stosuje się więcej niż jeden lek w różnych dawkach, lub alternatywne metody leczenia np dieta ketogenna.




Nie ma leków bez skutków ubocznych, pacjent chory na padaczkę powinien regularnie odwiedzać swojego neurologa nie tylko po receptę na kolejną partie leków ,ale również w celu minimalizacji ewentualnych skutków ubocznych. Praktycznie każdy lek przeciw padaczce obniża poziom witaminy D w organizmie człowieka. Witamina D jak wiadomo jest niezbędna w budowie kości i jej sumplementacja jest niezbędna u małych dzieci.
Leki przeciw padaczkowe wpływają na metabolizm innych leków zażywanie ich może spowodować obniżenie lub zwiększenie działania leku na padaczke. Warto dokładnie czytać ulotki sięgać opinii lekarzy oraz farmaceutów. Zalecana jest również okresowa kontrola poziomu leku we krwi zwłaszcza u osób których zmienia się szybko masa ciała, np dzieci które szybko rosną. Poziom leku powinien mieścić się w granicach terapeutycznych jednak u osób lekoopornych granice te mogą być podwyższone a kontrola poziomu leku powinna odbywać się częściej.


Zdarza się ,że padaczka odchodzi sama dlatego po kilku latach brania leków i brak napadów u chorego powoduję, że lekarze decydują się odstąpić od ich podawania. Każdy neurolog powinien zabezpieczyć rodzica dziecka chorego na padaczkę w DIAZEPAN (relanium) czy lek przerywający długi niebezpieczny dla życia napad padaczki, diazepan podaje się doodbytniczo podczas tzw. gradn (dużego) napadu, wtedy gdy trwa dłużej niż dwie minuty. Lek ten można podać również osobie dorosłej w dawce dobranej do masy ciała.


Dobrze dobrane leki nie powinny zmieniać nastroju i samopoczucia chorego na padaczkę, niestety często odbywa się to na zasadzie prób i błędów oraz lobby firm farmaceutycznych. Leki przeciw padaczkowe bywają uzależniające, dlatego ich odstąpienie nie powinno być nagłe. Najczęstrze skutki uboczne leków to:
  • problemy z widzeniem
  • trudności koordynacyjne
  • problemy z mówieniem
  • zmęczenie
  • rozstrój żołądka
  • łagodna wysypka


Gdy leki nie bywają skuteczne czasami na pomoc chorym na epilepsje przychodzi chirurgia, jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na ten tema KLIKNIJ CHIRURGIA